به بخش گفتمان دینی وب سایت رسمی سلمان حدادی خوش آمدید , مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران این مجموعه.

پیشنهاد برای وحدت ؟!

2 دوستدار 0 امتیاز منفی
به نظر شما بهترین راه برای نزدیکتر شدن و وحدت مذاهب در حال حاضر چه راهی میتونه باشه ؟

پیشنهادات خودتونو بفرمایید :
سوال شده دی 18, 1393 در ادیان الهی بوسیله ی حسین (1,370 امتیاز)

3 پاسخ

2 دوستدار 0 امتیاز منفی
 
بهترین پاسخ

یکی از اقدامات جالب برای وحدت بین شیعه و سنی توسط آیت الله بروجردی بود که دستور داده بود که در ذیل هر باب فقهی و نقل هر حدیث از ائمه هدی ، روایات اهل سنت نیز نقل شود تا ضمن آشنائی طلاب ما ، برادران سنی هم آگاه شوند که چه تعداد حدیث از طریق ائمه ما و آنها نقل شده است و این گامی عملی برای تقریب مذاهب اسلامی است.

که باید امروزه ما نیز این روش را دنبال کنیم و این راهی آسان و مطمئن برای رسیدن به وحدت می باشد .

پاسخ داده شده دی 21, 1393 بوسیله ی salman (3,070 امتیاز)
سلام بر دوستان ...
این روش جدای از تقریب مذاهب به تحکیم احادیث و استحکام پایه های اعتقادی مسلمانان تاثیر بسزایی داشته و خواهد داشت ...
به عقیده بنده یکی از مشکلات عدم وحدت بین مسلمانان جهان " به روز نبودن برخی احکام " و تطبیق نداشتن آنها با مسائل جاری جامعه اسلامی ست و این بعهده مراجع و هادیان دینی ست متاسفانه مدت زمان زیادی ست ما فتوای جدید و کاربردی در مورد مشکلات جاری جامعه نداریم خب اگر معتقدیم دیانت ما عین سیاست ماست و بالعکس ، این باید در عمل هم خود را نشان دهد ... امروز ما در جامعه ای زندگی می کنیم که سیگار تولید می شود با علم به اینکه ماده ایست سرطان زا !!! اینکه تولید کننده ، روی پاکت آن حک می کند "سیگار عامل اصلی سرطان است " و با تولید انبوه آنرا روانه بازار مصرف می کند این تنها نمونه کوچکی از فقدان ورود علما به عرصه مشکلات موجود است حال آنکه ما در مسئله ای مشابه این حکم " تحریم تنباکو " را از میرزای شیرازی داشته ایم ، در مورد مسایل مذهبی بین ادیان هم وضع ازین بهتر نیست متاسفانه ...
0 دوستدار 0 امتیاز منفی

سلام دوست عزیز

( این دیدگاه تنها تجربه ی من و برداشت من از گذشته است و قصد ندارم که تقصیر کار را گردن جبه ای خاص بیندازم . درست یا اشتباه بودن هر باوری را هم کاری ندارم . پایین ، چیزی است که آن را لمس کرده ام )

فکر می کنم که تنها دلیل از بین رفتن وحدت این ست که دل های ما از هم دور است . کاری به خارجی ها نداشته باشیم ، خود ما بودیم که آتش این اتفاق را دامن زدیم و نگذاشتیم که لحظه ای خاموش شود . 

1. ریسانه ی meli : واقعیت این است در داخل کشور حداقل 10% جامعه اهل سنت هستند . با مبانی فکری که یک اهل سنت دارد و از اصول دین که در مذهبش تشریح شده ، آن را یاد گرفته ، هر کاری انجام شود که بحث توسل به امامان بزرگوار در ذهن اهل سنت کاشته شود که بفهمد این نوع توسل بی دلیل نیست  سرانجامی ندارد . چون دیر یا زود به دلیل همنان مبانی ،  این نوع توسل و توحید در ذهن او باهم شاخ به شاخ می شوند .  حالا شما بیا برای این فرد عزاداری را توضیح بده !!!!!!!!! مگر می فهمد ؟  

اما تلویزیون هر سال چند بار عزاداری را رسما پخش می کند ( البته خیلی ها امروز مهواره تماشا می کنند ) . یک اهل سنت  که مبانی فکریش اجازه ی هضم این رفتار را به او نمی دهد ( مانند بدن که آنزیمی ندارد تا فیبر را هضم کند و جذب نمی شود ) با دیدن این تصاویر باید چه احساسی به او دست دهد ؟ او هم مانند آن افراد که در عزا داری هستند گریه می کند؟ خیر بلکه این رفتار را نکوهش می کند و حس مثبتی به او القا نمی شود .

2 . متاسفانه کلیپ هایی از برخی واعظان در اینترنت یافت می شود که مردم زیادی هم پامنبری آنها هستند و معروفند . می بینیم که بله دارند اهل سنت را می کوبند . خب یک اهل سنت با دیدن این کلیپ نسبت به برادر شیعه ی خود که دپای حرفای این فرد نشسته باید احساس دوستی کند ؟ 

3 . به علت ح الف کمیت  مذهبی مردم کم لطفی و سیاست گذاری دولت را به مذهب بر می گردانند .  در مناطق قومی و مذهبی همیشه بحث تبعیض بازار گرمی دارد . اینجاهم  باز دیوار وحدت است که ترک بر میدارد ( البته این قصه سردراز دارد 4 ، 5 ، 6 ... )

به همین دلایل است که وحدت بی وحدت  و هر موقع مسولی از وحدت حرف میزند چیزی که معمولا در ذهن اهل سنت جاریان دارد این است که " باز معلوم نسیت کارشان کجا گیر است که یاد ما افتاده اند ، خرشان که از پل بگذرد باز همان آش است و همان کاسه" چه درست چه غلط این در ذهن مردمی جریان دارد .

اگر دنبال بازیافتن وحدت از دست رفته هستیم  این نیاز باید در خود مردم احساس شود . تا خود روز قیامت هم آن رهبر و این مسول از وحدت بگویند کاری درست نمی شود . هرگاه خود مردم کوچه و خیابان اهل سنت ضد حرکتی که میل اهل تشییع را نسبت به سنی ها  سرد می کند کمپین تشکیل دادند ، هرگاه خود مردم کوچه و خیابان اهل تشییع ضد حرکتی که میل اهل سنت را نسبت به شیعه ها سرد می کند کمپین تشکیل دادند آن موقع است که درخت وحدت تغذیه می شود .  

خارج از بحث ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

متاسفانه یکی از نتایج مورد اول که شخصا در گیر آن بودم و خیلی رایج است ،

این است که احساس منفی که با مشاهده ی این عمل در  دل یک اهل سنت می نشیند نا خوداگاه بر احساس فرد نسبت به شخصیت ها ی مقدس دینی هم تا ثیر می گزارد . گرچه این افراد نزد اهل سنت هم از منظر احترام و محبت دیده می شوند . متاسفانه این محبت معکوس می شود . با شنیدن نام آنها اولین چیزی که امروز به ذهن اهل سنت می رسد احادیث رسول خدا(ص) در مورد آنها نیست . محبت ایشان نسبت به دخترش نیست . واژه ی "ریاحین  " نیست که ایشان نسبت به حسنین گفته اند  . سید و سالار جوانان بهشت  نیست و. . . نیست . و این نتیجه ی غفلت خود مردم اهل سنت هم هست که خیلی ساده اجازه می دهد ارزشهای دینیش این چنین فراموش شود .

البته منظورم این نیست که تشییع از عقاید و مواضع خود عقب بکشد بلکه آن را این چنین به نمایش نگذارد .

انیها چیزی هستند که من در میان مردم دیده ام 

پاسخ داده شده دی 19, 1393 بوسیله ی zhiro (870 امتیاز)
ویرایش شده دی 19, 1393 بوسیله ی zhiro
سلام رفیق شفیق ...
گرچه در صحبتهای شما پیشنهاد منطقی و کاربردی جهت وحدت ندیدم و بیشتر گلایه بود اما باید به عرض برسانم ، ابتدا ما باید ببینیم معنای "وحدت" چیست دوست من .
اینها که شما فرمودید خوب است اما منطقی نیست شما فرض کن در کشوری هستی که 90 درصد اهل سنت هستند و 10 درصد شیعیان ، خب بدیهی ست در چنین کشوری در رسانه یا هر تریبون و مکان دیگر این اهل سنت است که به نمایش عقایدش می پردازد.
 البته بحث احترام را قبول دارم اگر گوشه کناری بی حرمتی به هر اقلیت مذهبی درکشور بشود محکوم است چنانچه رهبر معظم بارها در سخنرانی ها فرموده اند ما با برادران اهل سنت نقاط مشترک فراوانی داریم و احترامشان واجب است .
اکثریت مردم ، مسئولین و کلا نظام هم نظرشان همین ست اگر هم جایی بی حرمتی شده قطعا محکوم است .
عزاداری ، زیارت و توسل از اعتقادات شیعه است ( کمااینکه در کتب معتبر اهل سنت هم این مسائل آمده ) همانطور که عرض کردم و در همه جای دنیا  قانون همین است اکثریت غالب در هر کشور مجاز به نشر عقاید خود و به نمایش درآوردن آنها می باشد البته احترام به اقلیتها هم همه جای دنیا جزء قانون است در کشور ما هم ایضا .
البته باید شکر این مسئله را هم به جا آورد که با وجود وسوسه ها و تبلیغات بی امان دشمنان مشترک شیعیان و اهل سنت عزیز همیشه توطئه های آنها نقش برآب شده و ما هم اکنون در کشوری زندگی می کنیم که وحدت نسبی موجوداست دوست من ...
دوست من گلایه ها همیشه هست و در هیچ حکومتی امکان جلب 100درصدی رضایت مردم وجود ندارد کما اینکه خود شیعیان ایران هم انتقاداتی به رسانه و ... داشته باشند دوست داشتم پیشنهادی منطقی تر و کاربردی تر بشنوم ...
در صورتیکه از دوستان اهل سنت می شناسید نیز دعوت کنید تا از نظرات آنها نیز در این مورد استفاده کنیم
سلام
به نظر من هر کاری انجام شود نتیجه اش باید همین باشد که مردم نسبت به هم غیرت مند شوند .
چون رفتار آدم یک چیز نسبی است شاید امروز کاری که برای حفظ وحدت انجام میشود فردا نتیجه ی عکس بدهد پس نگاه با بصیرتی نیاز است که در هر مقطع زمانی خاص مجموعه اقدام های مناسب انجام شود .
همیشه نمی توان باب میل جمهوریت عمل کرد . در یک بحث دیدگاهی مثل انتخابات کار منطقی است اما در مورد یک کار اعتقادی بهترین رفتار شاید در عمل به نظر جمهور مردم نباشد . از طرف دیگر در برقراری و حفظ وحدت میان دو گروه یا آدم همیشه هردو طرف باید در برخی مسایل عقب نشینی کنند و نرمش نشان دهند و گذشت داشته باشند  . یکی از موانع وقوع وحدت هم سرسختی و تمامیت خواهی است .
در مورد پاسخ شما باید بگم که شما خودتون صحبت هایتان را نقض می کنید . ابتدا می گویید در هر مقطع زمانی خاص مجموعه  اقدام های مناسب انجام شود و سپس می گویید که نباید باب میل جمهوریت عمل کرد . این دو کاملا با هم متناقض است .
چون مقطع زمانی مربوط به مردم هست و مردم هستند که اتفاقات و حوادث هر زمان را رقم می زنند و باید در هر مقطع زمانی اقدام مناسب انجام دهد .
اما معنای جمهوریت چیست ؟ جمهوریت به معنای این می باشد که در آن مسئولین حکومتی موروثی انتخاب نشوند ، ریاست کشور با رای مستقیم یا غیر مستقیم مردم برگزیده شده و دوران تصدی او محدود باشد . پس این کاملا درست است و نظر شما کاملا رد می شود چون جمهوریت مربوط به همان بازه ی زمانی است ، توسط همان مردم انتخاب می شوند و اقدامات متناسب با آن زمان انجام می شود .
اما در خصوص قسمت دوم پاسخ شما که می گویید در برخی از مسائل عقب نشینی کرد در هر مسئله ای نمی شود عقب نشینی کرد و حتی نمی شود به دلیل اختلاف با کسی درگیر شد و می بایست طبق قانون اسلامی و شرعی عمل کرد آن هم رجوع به افراد خیرخواه برای حل مسئله است . که در جامعه ی اسلامی ما فرد خیرخواه همان مرجعیت بزرگوار می باشد . که بارها با صدور احکام شرعی مختلف در این رابطه خیرخواه بودن خود را ثابت کرده اند و اگر قرار است گذشتی اتفاق بی افتد از طرف مرجعیت و متخصص دین باشد .
فکر می کنم که مطلبم را طوری نوشته ام که باعث سو تفهیم می شود . در مودر کلمه ی جمهوریت دنبال واژه ی اکثر مردم بوده ام نه یکی از نتایج آن که نمود سیاسی باشد . در مورد حقوق اولیه ، ارزش ها و اصل ها  صد درصد نرمش و عقب نشینی غیره قابل قبول است . من هم این منظور را ندارم .
مثال زیر را می گویم که توانسته باشم منظورم را در مورد جمهور مردم برسانم
در مورد سایت ها و سرویس ها اجتماعی که در دنیا دایر است ، شما دور و بر خودتان را نگاه کنید نظر اکثر مردم در مورد شان چیست آیا از فیلتر این سرویس ها ( در کل نه نمونه ای خاص) راضی هستند ؟ با آینکه فیلتر در دولت پیشین و تا اندازه ای دولت جاری بر این سرویس ها وجود دارد .
پس نمی توان انتظار داشت که همیشه نظر جمهور مردم ( اکثر مردم ) قول اول مملکت باشد .
1 امتیاز مثبت 0 امتیاز منفی

در خصوص سوال این دوست عزیزمان باید بگویم که :

برخلاف بعضی از معاصرین که مسئله «خلافت» و «امامت» را به نحو خاصی مطرح می کنند که موجب تشدید اختلافات می گردد ، باید توجه داشت که این مسئله یک امر تاریخی است و روش حضرت علی علیه السلام در مقابل خلفا، نشان می دهد که برای مصلحت اسلام، نباید به این مسئله دامن زد، بلکه باید به فکر مسائل دیگری بود که موجب وحدت مسلمین در مقابل دشمنان گوناگون گردد و حتی در این رابطه آیت الله بروجردی خطاب به بعضی از علماء حوزه فرموده بود: «مسأله خلافت امروز مورد نیاز مسلمانان نیست که ما با هم دعوا کنیم. هرچه بوده اکنون یک مسئله تاریخی است آنچه که امروز به حال مسلمانان سودمند است این است که بدانیم احکام را از چه مأخذی باید اخذ کنیم

پس باید به این نکته توجه کرد که امروزه نباید وحدت به حاشیه کشیده شود . و میتوانیم این موضوع را از سخنان و بیانات رهبر کشورمان فهمید .

اما این اختلافات به جز رسیدن وهابیت و دشمنان اسلام به هدفشان هیچ سودی برای اسلام و مسلمین ندارد . تا حدی که امروز میبینیم که وهابیون و تکفریان با صدور چه احکامی دارند چهره ی واقعی اسلام ناب محمدی صلى الله عليه وسلم را تخریب و به جایش اسلام آمریکایی را ترویج می دهند .

پس باید توجه کرد که اختلافات به جز اینکه به اسلام ضربه بزند هیچ سودی برای اسلام و مسلمین ندارد .

و باید با روشنگری و بصیرت و وحدت بین مسلمین توطئه دشمنان اسلام را خنثی نمود .

پاسخ داده شده دی 21, 1393 بوسیله ی salman (3,070 امتیاز)
...